Co słychać u najzdolniejszych projektantów mody?

poniedziałek, Październik 10, 2016

Ostatnie światowe tygodnie mody były okazją do sprawdzenia kondycji marek oraz pomysłów najzdolniejszych projektantów w branży. Niektórzy z nich zrobili furorę, inni zadebiutowali, a jeszcze innych zabrakło na wybiegu i musimy jeszcze dłużej poczekać na ich nowe propozycje. Sprawdźcie, co słychać u kilku z nich i dlaczego warto uważniej obserwować ich pracę.

 

Raf Simons idzie do Calvina Kleina

rafsims Co słychać u najzdolniejszych projektantów mody?

Choć właśnie skończyły się światowe tygodnie mody prezentujące kolekcje wiosna-lato 2017, to na jego debiut musimy jeszcze trochę cierpliwie poczekać, a dokładniej do następnego sezonu. Wtedy zaprezentuje pierwszą kolekcję dla Calvina Kleina. Mimo zapowiedzianego urlopu i chwilowego obrażenia się na branżę mody (czemu dał wyraz w wywiadzie dla Cathy Horyn pod koniec 2015 roku, zaraz po pokazie kolekcji Dior wiosna-lato 2016), Raf Simons nie zamierzał długo odpoczywać i dlatego przyjął ofertę stanowiska dyrektora kreatywnego amerykańskiej marki. Miejmy nadzieje, że w nowym miejscu pracy nie będzie musiał mierzyć się ze skostniałymi zasadami funkcjonowania firmy, jakie napotkał w Diorze, co mogliśmy zaobserwować w fabule „Dior i ja”. Francuska marka zaś, po raz pierwszy w historii pokazała kolekcję autorstwa kobiety – Marii Grazii Chiuri.

 

Demna Gvasalia nieustannie zmienia oblicze Balenciagi

balenciaga 5 Co słychać u najzdolniejszych projektantów mody?

Najpierw zrobił totalną rewolucję na rynku prezentując kreatywny kolektyw projektantów, działający pod marką Vetements, a następnie zabrał się za gruntowne zmiany w koncepcji domu mody Balenciaga. Działania Demny w obu markach całkowicie zmieniły pojmowanie przez klientów i obserwatorów pojęcia luksusu. Projektant wyniósł na piedestał stylistykę pojmowaną do tej pory jako brzydotę, tworząc najbardziej pożądane projekty sezonu. O co tyle szumu? Chociażby o koszulki z napisem „You fuck’n assholes” z ramionami niczym u graczy hokejowych, czy też przeskalowane bluzy z kapturami, zaburzone proporcje butów oraz zdeformowane dżinsy. Jego druga kolekcja dla Balenciagi była wariacją na temat archiwalnych projektów – prochowców oraz drapowanych bluzek z dodatkiem ultra obcisłych leginsów w niewidoczny sposób zintegrowanych z butami. Demna niczym szalony wypuszcza na rynek kolejne hity. Według portalu „Business of Fashion” była to najlepsza kolekcja na sezon wiosna-lato 2017.

 

Anthony Vaccarello zawiesza autorską markę i debiutuje w Saint Laurent

landscape 1473961934 hbz saint laurent ss17 index Co słychać u najzdolniejszych projektantów mody?

Prywatnie przyjaciel Anji Rubik, a zawodowo młody, rezolutny Belg, zyskujący coraz większe uznanie w świecie mody. Doświadczenie zdobywał projektując dla siostrzanej marki Versace – Versus, pod opiekuńczymi skrzydłami Donatelli. Nie odpuszczał przy tym równoległego prowadzenia własnej, autorskiej marki. Zawiesił ją  jednak w tym roku w w momencie otrzymania posady w domu mody Saint Laurent. Zapewne taki był warunek umowy. Nic dziwnego – mało który młody projektant odrzuciłby ofertę zastąpienia „starego wyjadacza” Hedi’ego Slimane’a na stanowisku dyrektora kreatywnego. Na markę własną jeszcze przyjdzie czas dla Vaccarello, a teraz należy chwytać okazję, która być może nigdy się  nie powtórzy. Twarzą najnowszej kampanii została oczywiście Anja. 

 

Hedi Slimane pozostaje na urlopie

Poprzednik Vaccarello w Saint Laurent – Hedi Slimane, póki co, nie wychyla się z bezpiecznej bazy wypadowej w Los Angeles. Korzysta z urlopu oraz dochodów nieustannie otrzymywanych od Saint Laurent, będących odprawą wywalczoną  na drodze sądowej. Zapewne cieszy się wolnością, fotografuje oraz powoli przygotowuje się do powrotu do pracy. W której marce zajmie miejsce? Nie wiadomo. Wszak w Paryżu jest kilka posad do objęcia, z powodu zaawansowanego wieku ich obecnych dyrektorów kreatywnych lub zwyczajnie wizerunku, który wymaga natychmiastowego odświeżenia.  

 

Jonathan Anderson przeprowadza rebranding Loewe budząc zachwyt

ss17bs jwanderson 043 Co słychać u najzdolniejszych projektantów mody?

Najzdolniejszy projektant na Wyspach Brytyjskich przez ostatnie miesiące ciężko pracował nad rozwojem marki własnej oraz rebrandingiem hiszpańskiej Loewe. To drugie zadanie realizował dzięki wsparciu i doświadczeniu paryskiej agencji kreatywnej M/M Paris. Przede wszystkim, to jednak talent i ciężka praca pozwoliły mu pokazać dwie świetne kolekcje w jednym sezonie. W Londynie zaprezentował mieszankę angielskiej historii Tudorów oraz współczesnych, ulicznych inspiracji. Z kolei, w Paryżu modelki przechadzały się przy szumie fal pochodzących z video „Offshore” holenderskiego artysty Magali Reusa. Ten pochodzący z 2011 roku i trwający 5:14 minut film, obrazował pływaka, który walczy o uchwycenie niebieskiej beczki pływającej po wodzie, jednak jak tylko udaje mu się to uczynić, szybko zauważa taką samą tuż obok. Jonathan Anderson tuż po pokazie wyjaśnił, że ta syzyfowa praca to analogia do budowania przez niego samego marki, co jest niekończącym się procesem. Jak to dobrze, że w tak młodym wieku projektant zdaje sobie sprawę, że na odpoczynek w branży mody nigdy nie będzie czasu.

 

Haider Ackermann pokazuje świetną  kolekcję w Paryżu

haider ackermann men Co słychać u najzdolniejszych projektantów mody?

To mój faworyt w zestawieniu, jednej z najzdolniejszych projektantów na świecie. Dodam, że także świetnie ubrany. Nie jestem w stanie pohamować zachwytu nad jego projektami. Mistrz drapowania tkanin powszechnie uważanych za trudne i sprawiające kłopoty podczas szycia. Od dawna specjalizujący się w mieszaniu krojów nawiązujących do azjatyckiej biedoty, ale zawsze w luksusowym wydaniu prosto z Paryża. Jako jedyny został namaszczony przez Karla Lagerfelda jako jego następca w Chanel. Podczas ostatniego pokazu pokazał, że swoim talentem zostawia Karla daleko w tyle, a jego pomysły nie mają sobie równych – zarówno opływające sylwetkę garnitury, jak i bluzki stworzone z architektonicznych plisów były prawdziwą ucztą dla oka. Ilekroć Ackermann pokazuje kolekcje, sprawia, że można do niej wielokrotnie wracać, wyłapują coraz to nowe detale. Chętnie zobaczyłabym go w wiejącą nudą Chanel. Tymczasem w styczniu, zadebiutuje nową kolekcją w męskiej marce Berluti.

 

Alessandro Michele trzyma mocne stery nad Gucci

07 gucci Co słychać u najzdolniejszych projektantów mody?

Już na dobre przestaliśmy kojarzyć Gucci z nasyconymi seksem kampaniami reklamowymi. Stało się tak dzięki dyrektorowi kreatywnemu, Alesandro Michele, który retro szyk z lat. 70 oraz babciny styl uczynił mocnym trendem, który szybko nie zejdzie z wybiegów oraz ulic. Dodatkowo, ten zdolny człowiek, projektuje torebki, o które zabijają się redaktorki i blogerki, maksymalnie podnosząc słupki sprzedaży Gucci. Co więcej, tworzy piękne kampanie reklamowe sfotografowane na najmodniejszych ulicach dużych miast, zatrudnia do nich nowe twarze modelingu oraz podejmuje współpracę z ambasadorami marki takimi jak Jared Leto, Tom Hiddlestone, Kate Blanchett, Dakota Johnson oraz Florence Welch. Dzięki temu Gucci pozostaje na ustach wszystkich, zarówno tych, którzy kupują produkty marki, jak i tych, którym pozostaje jedynie ich podziwianie. Ostatnia kolekcja tylko przypieczętowuje mocny status marki. 

 

Oprócz wszystkich opisanych wyżej, bardzo ciekawe propozycje pokazali inni panowie – pozostający solo w Valentino – Pierpaolo Piccioli, Rick Owens, Lazaro Hernandez i Jack McCollough działający jako Proenza Schouler, mroczny Gareth Pugh, duet tworzący nowojorską markę Public School – czyli Maxwell Osborne oraz Dao-Yi Chow, a także szalony Thom Browne i grunge’owo-popowy Marc Jacobs. Ich moda była nowatorska, stanowiła spore zaskoczenie oraz zawierała ciekawe inspiracje, przy czym kolekcje były bardzo spójne.

 

zdjęcia – vogue.com