Dlaczego po raz kolejny byłam na Art & Fashion Forum?

wtorek, Listopad 8, 2016

W tym roku Art & Fashion Forum powered by Grażyna Kulczyk obchodziło 10. rocznicę. Tuż przed galą finałową z zaciekawieniem oglądałam prace finalistów New School, gdy tuż obok mnie przechadzał się Nick Knight z ekipą z SHOWstudio, aby zobaczyć tą samą wystawę. Zamieniliśmy kilka zdań, a potem szybko poszliśmy zająć miejsca, z powodu zbliżającej się godziny rozpoczęcia imprezy. Napisałam do znajomego, że  właśnie poznałam Nicka Knighta, ale otrzymałam odpowiedź, z której wynikało, że to raczej niewiele zmienia w moim życiu. Kolejny dzień spędzony na przeprowadzaniu wywiadów z przedstawicielami z SHOWstudio, wskazywał jednak na coś zupełnie innego. Podczas 3-godzinnej podróży powrotnej z Poznania do Warszawy, miałam czas, aby przemyśleć to jeszcze raz i teraz wiem jaka jest właściwa odpowiedź.

 

To był trzeci raz z rzędu kiedy swój czas postanowiłam poświęcić na imprezę pod tytułem Art & Fashion Forum, stworzoną przez Grażynę Kulczyk. Obserwowałam to wydarzenie prawie od samego początku istnienia i zawsze chciałam stać się jego częścią. Dostałam się do 8. edycji AFF dzięki tekstowi poświęconemu Hediemu Slimane’owi i marce Saint Laurent Paris. W ten sposób wylądowałam w Poznaniu w hostelu Poko Loko z grupą najbardziej kreatywnych ludzi, a jakimi miałam okazję obcować. Prowadząca warsztaty, Iną Lekiewicz, była zawsze świetnie przygotowana i codziennie zaskakiwała naszą 10-tkę osób ciekawymi zadaniami. Miałam poczucie, że jako mentorka chce maksymalnie wykorzystać czas spędzony z nami. Pod koniec kursu musieliśmy zmierzyć się z tekstem konkursowym inspirowanym rokiem 1994, który mógłby trafił do magazynu “Elle”, z okazji jego 20. urodzin. Poza samymi warsztatami czas ten upływał pod hasłem integracji, wspólnie spędzanego czasu, długich rozmów, a czasami walki o miejsce w kolejce do hostelowej łazienki.

Kuratorem mojej edycji był Bradford Shellhammer, który zawsze miał czas dla każdego uczestnika na rozmowy, konsultacje oraz wspólne imprezy. To z nim przeprowadziłam swój pierwszy w życiu wywiad i otrzymałam bardzo cenne wskazówki dotyczące rozwoju własnej marki osobistej, prowadzenia mediów społecznościowych, a przede wszystkim niedawno otwartego wtedy Instagrama, bez którego dziś świat mody nie wyobraża sobie istnienia. Bradford, jako założyciel platform Fab.com oraz Bezar, był idealną osobą do partnerowania edycji, której hasło brzmiało CHIC GEEK. Gala finałowa, z kolei, była okazją do zobaczenia swoich prac w wersji wydrukowanej. W tej kategorii wygrała Olka Kaźmierczak, z którą dziś mam okazję współpracować i być studentką jej szkoły Fashion PR Talks. Wygrał też każdy z nas, kto wykorzystał wiedzę zdobytą w Poznaniu.

Szybko okazało się, że AFF dał mi takiego kopa do działania, że zaczęłam pisać częściej, aż w końcu przyszedł czas na większe zmiany. Podczas 9. edycji AFF pracowałam już jako dziennikarz działu mody Fashion Post i przeprowadziłam wywiady, które zapowiadały nadchodzące projekty w branży mody. O kondycji polskiego rynku i potrzebie biznesowej edukacji projektantów rozmawiałam z Carol Morgan z Central Saint Martins, a o angażowaniu Rihanny do kampanii Pumy, z pomysłodawcą tego przedsięwzięcia – Yasinem Sadim. Nie mogę pominąć faktu, że kategorię Art Direction wygrała wtedy Kaja Dobrzańska, którą jest autorką identyfikacji wizualnej mojego bloga.

Osoby związane z AFF są często bohaterami mojego cyklu “Obserwowani”, który prowadzę dla Fashion Post. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Zachęcam do regularnego czytania materiałów o tych wszystkich zdolnych ludziach, bo spora ich grupa wywodzi się właśnie z różnych edycji AFF. W tym roku w poszukiwaniu kolejnych bohaterów, dokładnie przyjrzałam się wszystkim pracom, a przed galą finałową pokusiłam się o wytypowanie zwycięzców. Spośród piszących moją uwagę zwrócił Jakub Smoleń, Iryna Melnychenko oraz Sonia Przybył. W ilustracji bezkonkurencyjny był Arek Bączyk, a w fotografii Paweł Kocan oraz Joanna Wierzbicka. W projektowaniu nad innymi pracami górowała Jagoda Bartczak. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak złota biżuteria Tomasza Kargula, która oprócz funkcji zdobiącej miała także swoją praktyczną stronę – była bardzo stylowym dildo. Moi faworyci pokryli się z tymi wytypowanymi przez tegorocznych mentorów: Olkę Osadzińską (ilustracja), Adama Plucińskiego i Martę Wajszczyk (fotografia), Marka Fasta (projektowanie odzieży), Annę Orską (projektowanie biżuterii) i Piotra Zacharę (pisanie). W tym roku jury zadecydowało, że szczęśliwcami zostali:

Fashion Writing: Magda Machajska

Fashion Ilustration: Arek Bączyk

Fashion Photography: Grzegorz Mikrut

Fashion Jewellery: Alexandra Jolie Su

Fashion Design: Jagoda Bartczak

Wszystkim wygranym serdecznie gratuluje. Co więcej, wierze i jestem przekonana, że inni także poradzą sobie nawet bez wygranej w postaci kursu na Central Saint Martins. Wszak hasłem przewodnim, stworzonym przez dyrektora kreatywnego imprezy WP Onaka, było „Different=Irreplaceable” i pod tym względem studenci spisali się wręcz wzorowo, bo każda praca odzwierciedlała inny typ osobowości, była intrygująca i pokazywała chęć do eksperymentowania. Co więcej, spora część osób całkowicie zaryzykowała odrzuceniem pruderii, obowiązujących konwenansów i ograniczeń.

Dziś osobie, która zapytałaby mnie, czy poznanie Nicka Knighta zmieniło coś w moim życiu, odpowiedziałabym: “Wszystko!”. Tak naprawdę nieważne, czy jest to Nick Knight, czy osoby współpracujące z SHOWstudio, z którymi miałam okazję przeprowadzić w tym roku wywiady. A było ich kilka: młoda i ceniona dziennikarka Lou Stoppard, najbardziej znany i utalentowany modysta świata – Stephen Jones (o którym czytałam jako nastolatka) oraz scenarzysta pokazów i wystaw Alexandra McQueena – Joseph Bennett. W Art & Fashion nie chodziło bowiem tylko o samego Nicka. Chodzi przede wszystkim o wymianę spostrzeżeń z ludźmi z naszego rodzimego środowiska, choćby z najbardziej cenioną stylistką, która opowiada mi o wystawach, które planuje zobaczyć, czy doświadczoną redaktorką mody, która wskazuje kogo obserwuje na Instagramie. Dodać należy do tego rozmowy z tegorocznymi wygranymi AFF. Każda z tych osób stanowi inspirację, która dostarcza pomysłów do dalszej pracy i motywuje do pisania.

 

Ilustracja – Kaja Dobrzańska