Polskie projektantki, które trzeba mieć na oku

czwartek, Lipiec 16, 2015

Są zdolne, ambitne i mają na koncie zagraniczne sukcesy. Bez kompleksów tworzą autorskie kolekcje, które potrafią docenić polscy klienci. Prace każdej z nich bardzo różnią się od siebie, ale łączy je jedno – konsekwencja. Poznajcie 3 polskie projektantki, które warto obserwować.

Waleria Tokarzewska-Karaszewicz

Waleria Tokarzewska-Karaszewicz to wchodząca na rynek marka, lubująca się w eklektyczności, łączeniu stylów, bawiąca się przepychem i ceniąca najwyższej jakości materiały. Wszystkie ubrania, dodatki, zdobienia, są wykonane własnoręcznie przez projektantkę, która swoim imieniem i nazwiskiem nazwała markę. Waleria w marcu tego roku skończyła projektowanie odzieży w Szkole Artystycznego Projektowaniu Ubioru w Krakowie. Na swoim ma koncie publikacje w magazynach modowych, polskich i zagranicznych, takich jak: „Elle Polska”, „Design Scene”, „Vogue Italia”, „TrendHunter”, „Lone Wolf Magazine” oraz „Label”. Współpracuje przy tworzeniu klipów – jej ubrania można zobaczyć w teledyskach Cleo i Donatana, Maryli Rodowicz oraz XXANAXX. Projektantka stworzyła już dwie kolekcje. Pierwsza kolekcja „Mes Petites Perles de Verre” jest awangardowym, ale równocześnie casualowym połączeniem sztuki z formą użytkową. Można doszukać się tu inspiracji związanych z folklorem, orientem oraz latami 50. Wykorzystana została duża ilość wzorów i łączenia tkanin. Króluje żakard i wełna. Druga kolekcja „Voyage – Orient Express” została zainspirowana takim samym tematem konkursu Off Fashion Kielce, w którym projektantka brała udział w tym roku. Tym razem postawiła na maksymalizm oraz wielowarstwowość. Dopełnieniem wszystkich sylwetek są czepki wyszywane szklanymi kryształami oraz turbany. Pojawiają się duże zdobne golfowe kołnierze i paski, haftowane kryształami w roślinne ornamenty. Operowanie bogactwem wzorów opłaciło się. Projektantka otrzymała nagrodę publiczności oraz zaproszenie do zaprezentowania swojej kolekcji podczas Warsaw Fashion Street. Projekty Walerii są zupełnie inne od minimalizmu i prostoty oferowanej przez większość rodzimych projektantów. Mimo awangardowego wymiaru kolekcji, większość ubrań można przenieść do codziennego użytkowania. Obecnie projektantka pracuje nad kolekcją letnią, a jej poczynania można śledzić na Facebooku (https://www.facebook.com/tokarzewska?fref=ts).

Anna Gregory

Ukończyła University of East London na Wydziale Fashion Design, ale jej kolekcje inspirowane są naturą Skandynawii. Debiutowała w 2011 roku w Londynie podczas London Fashion Week. Wzięła także udział w pokazach Elite Model Look. Celem Ani jest zapewnienie klientom prostej formy, połączonej z jakością oraz stylem. Projekty cechuje forma oversize, wyciszona paleta kolorów i tkaniny naturalne takie jak jedwab, wełna, bawełna i len. Widziałam na żywo zarówno zimową i letnią kolekcję, więc śmiało mogę stwierdzić, że projektantka bardzo dobrze opanowała konstrukcję stroju. Ania specjalizuje się w ręcznie barwionych tkaniach, a także szlachetnych połączeniach wełny z kaszmirem. Ma na swoim koncie publikacje w „Lounge Magazine”, „Art & Business” oraz „Kaltblut Magazine”. Jej kolekcje są sprzedawane w londyńskich oraz krakowskich butikach. Od niedawna projekty można kupić w Warszawie na ul. Mysiej 3 w NAP Moda oraz w butiku internetowym www.annagregory.com.

Ewa Stepnowska i jej marka Bodymaps

Ewa Stepnowska to dziewczyna znad Jeziora Zegrzyńskiego, absolwentka pierwszego rocznika Katedry Mody na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w studiu projektowym Marca Jacobsa w Nowym Jorku. Spędziła tam 4 intensywne miesiące, a teraz zaskakuje najnowszym projektem modowym, który nosi nazwę Bodymaps. Ewa tworzy stroje kąpielowe, aby celebrować to, co jest jej bliskie latem: morza, jeziora i baseny. Pierwsza kolekcja na lato 2015, to barwna historia zamknięta w prostych i kobiecych formach. Inspiracją jest kolaż przedmiotów, kolorów i struktur, które powtarzają się w wakacyjnych wspomnieniach. Media społecznościowe niedawno obiegła sesja zdjęciowa zrealizowana została na jednej z dzikich, warszawskich plaż. Warto wspomnieć, że Ewa brała udział w dwóch ostatnich edycjach Art & Fashion Forum (w jednej projektowała buty, a w innej kombinezon inspirowany Cher), a jej strój nosiła modelka na plakacie reklamującym 8 edycję, w której miałam przyjemność wziąć udział. Ewa miała publikacje w najważniejszych magazynach o modzie, w tym włoskim „Vogue’u” oraz wystawę podczas London Fashion Week. Jeśli jeszcze nie macie kostiumu na lato, zajrzyjcie na stronę www.bodymaps.pl lub do pracowni projektantki na warszawskim Powiślu.

Zdjęcie główne: Kolekcja Anny Gregory na jesień-zimę 2014/2015

Kolekcja jesień-zima 2014/12015 Anny Gregory

Photos: Koty 2 (Bibi & Jacob)

Kolekcja „Mes Petites Perles de Verre” Walerii Tokarzewskiej-Karaszewicz

Photos: Koty 2 (Bibi & Jacob)
Model: Gabi/ GAGA
Mua: Joanna Łysoń
Hair: Ania Pyziołek

Kolekcja „Voyage – Orient Express” Walerii Tokarzewskiej-Karaszewicz

Fashion Designer & Photographer: Waleria Tokarzewska -Karaszewicz
Model: Karo / Como Model Management
Mua & Hair: Ania Pyziołek / Claudius